background
TEK TİP ÇİM TOHUMLARI
background

Mavera Çim olarak Türkiyede kullanılan çim türleri hakkında kısabir bilgilendirme sunuyoruz, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz

İngiliz Çimi / Lolium perenne

İngiliz çimi , dayanıklı yapısı sebebi ile çimenlik alanların tesisindeki en önemli çim türlerinden biridir. Taze, bol besin maddeli toprak ister ve hızlı çimlenme ile hızlı ilk aşama gelişimiyle göz doldurur. Sık bir çimenlik alan oluşturur. kendisini çabuk toplayan onaran bir yapıya sahiptir. İngiliz çimi, futbol sahaları, oyun alanları ve piknik alanları gibi yoğun yıpranan alanlar için çok uygundur. Gübreleme ve sulama dgelişiminde önemli bir etkendir.

Çayır Salkım Otu / Poa pratensis

Dayanıklı yapısı ile ingiliz çinden sonra Spor ve oyun amaçlı çimlerin önemli bir bileşenidir, taze toprak ister. Yer altından ilerleyen köksaplar (rizomlar) geliştirdiğinden, çayır salkım otu fazla olan yerlerde biçime direnç daha fazladır. Çimlenme ve ilk aşama gelişmesi yavaş olduğu için çimenlik alanda, ekiminden sonraki yıl daha büyük miktarda yer alır.

Öbekli Kırmızı Yumak / Festuca rubra rubra

İnce yapılı bu tür sık ve ince yapılı çimenlik alanlar oluşturur.Besin maddeleri konusunda çok seçici değildir ve uzun kuraklık dönemlerinden zarar görmeden çıkabilir. Kırmızı yumak süs çimi olarak tercih edildiği gibi golf sahalarına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Uzantılı kırmızı yumak / Festuca rubra commutata

Uzantılı kırmızı yumak yer altından ilerleyen köksaplarıyla (rizomlarla) yayılır ve bu nedenle boşlukları doldurmak için kullanımı idealdir. Soğuk iklime sahip yüksek yerlerde çok daha iyi yetişir. Öbekli kırmızı yumağa göre daha koyu yapraklara sahiptir, kullanım oranları genelde benzerdir.

Narin kırmızı yumak / Festuca rubra trichophylla

Tüy yapraklı yumak olarakta adlandırılır, Yeraltından ilerleyen köksapları (rizomları) sayesinde boşlukları doldurma özelliğine sahip olan türlerdendir. Yaprağı koyu yeşildir. Kırmızı yumakların en dayanıklısı ve dirençlisidir. Tuza karşı nispeten toleranslıdır. Özellikle süs ve golf çimlerinde kullanılmaktadır.

Koyun yumağı / Festuca ovina duriuscula

Gri/mavi-yeşil tüylü bir yapıya sahiptir. Nispeten gevşek bir alan oluştururlar. Koyun yumağı oldukça dayanıklı olup, hafif, kuru ve besin maddeleri bakımından yoksul topraklarda daha iyi yetişmektedir.Fazla biçime gelmeyen tür kısmi gölgelere ve vasat bir bakıma dayanabilir. Arazi çimleri, refüjler, hendekler gibi geniş yeşil alanların en önemli türlerindendir.

Narin tavusotu / Agrostis capillaris

Uzantıları yer altından ve üstünden ilerleyerek hem gevşek hem yoğun öbekler oluştururlar.Dayanıklı yapısı ile besin maddeleri bakımından yoksul, asitli topraklarda, çayırlarda, ama aynı zamanda da yüksekçe konumlarda ve kısmi gölgeliklerde yetişir. Narin tavusotu dayanıklı, homojen çimenlik alanlar oluşturur. Kısa kesime karşı dirençlidir. Narın tavusotunun esas uygulama alanı, golf çimenlikleri ve kullanım çimenlikleridir.

Beyaz Ayrık Çimi / Agrostis stolonifera

Beyaz ayrık yerüstü sürgünler vasıtasıyla yayılıp düğüm yerlerinden kökler salar ve ikincil bitkileri meydana getirmesi sebebi ile boşlukları çok iyi kapatır ve optimum koşullar altında çok saldırgandır. Yoğun ve homojen alanlar oluşturur. Kısa kesime gayet dayanıklı olup golf sahalarında ve ince süs çimi olarak kullanılır.

Kamışsı Yumak / Festuca arundinacea

Kamışsı yumak dayanıklı, güçlü öbekler meydana getirren kısmi yer altı sürgünleri verir. Kaba yapısı süs çimleri grubuna girmesini engeller. Kamışsı yumak özellikle çok kurak konumlarda kullanılmaya uygundur ancak ıslak ve gölgeli yerlere de çok daha iyi uyum sağlar. Sağlamlığı sayesinde çok hipodromlar gibi yıpranan alanlarda tercih sebebidir.

Bermuda Çimi / Cynodon Dactylon

İnce yapılıdır. Temsil nitelikli alanlarda özellikle de Ege ve Akdeniz bölgelerinde kullanılabilir. Sıcaklığa ve kuraklığa çok dayanıklı olduğu bilinmektedir ancak bakım yapılmayan yerlerde büyümez.

Fare Kulağı / Dichondra repens

Bir çimden çok tropikal bir yer örtücüdür. Küçük, tırnak büyüklüğünde yapraklar oluşturur ve düzenli olarak kendi kendinin tohumlarını eker. Kuraklığa ve sıcaklığa dayanıklı olduğu gibi gölgeli alanlar için de ideal çözümdür.Spor sahaları ve başka yıpranan alanlar için uygun değildir. Karma bileşen olarak gayet kullanışlıdır. Fare kulağı kışa karşı hoşgörülüdür, ancak kışın gelişmez.

Farklı ürün ve istekleriniz için lütfen talep gönderin
TALEP GÖNDER
Talep edin biz sizi arayalım

HEMEN ARA
OFİSİMİZ