background
SIKÇA SORULAN SORULAR
background

Peyzaj ve çim konusunda en çok sorulan sorulara aşağıda basit cevaplar vermeye çalıştık, aklınızdaki sorunun cavabını burada bulamıyorsanız bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

[lvca_accordion style=”style2″][lvca_panel panel_title=”HAZIR (RULO) ÇİM NEDİR? “]Rulo çim üretim alanlarında satıştan en az sekiz ay önce toprak analizi raporu doğrultusunda, organik madde, gübre ve çim bitkisi için gerekli minarellerin ilavesiyle hazırlanan tohum yataklarına; yetişme muhiti isteklerine uygun tohumların ekimi neticesinde gerekli organik ve inorganik besin elementlerinin takviyesi ile yetiştirilen, uygun kök yoğunluğuna ulaştıktan sonra hasat edilerek rulo yada plaka haline getirilmesine rulo çim denir.[/lvca_panel][lvca_panel panel_title=” ÇİM SULAMAK İÇİN EN UYGUN ZAMAN DİLİMİ NEDİR? “]En uygun vakit havanın serin ve buharlaşmanın en En uygun vakit havanın serin ve buharlaşmanın en az olduğu sabahın erken saatleridir. az olduğu sabahın erken saatleridir.[/lvca_panel][lvca_panel panel_title=” GÜBRENİN ÇİMİ YAKMASI NASIL ENGELLENİR ? “]Gübre paketinin üzerinde önerilen dozajlara uyulması gerekir. – Gübrenin eşit olarak dağılmasına dikkat edilmelidir. – Uygulama sırasında aynı yere çok miktarda dökülmemesine özen gösterilmelidir. – Bitki kuru iken uygulama yapılmalıdır. – Uygulamadan hemen sonra sulanmalıdır. Hatta mümkünse yağmurdan önce gübreleme yapılmalıdır.[/lvca_panel][lvca_panel panel_title=”DAHA TASARRUFLU SULAMA YÖNTEMİ VARMIDIR ?”]Düzenli biçim ve düzenli gübreleme su tüketiminin azalmasına yardımcı olur. Bu iki konuda aşırıya kaçılması su tüketimini arttırır. Çimlerin çok kısa biçilmesi bitkiyi strese sokup su tüketiminin artmasına sebep olurken fazla gübreleme de bitkinin büyümesini teşvik ederek yine su tüketimini arttırır. Sabahın erken saatlerinde yapılan sulama ile buharlaşmanın önüne geçilir, su israfı olmaz ve sulama sıklığı azalır.[/lvca_panel][lvca_panel panel_title=”FAZLA SULAMA ÇİM ALANINA ZARAR VERİRMİ? “]Evet. Sık sulama bitkilerin kök gelişimini engeller. Suyu sürekli toprak üstüne yakın bulan bitki kökleri toprağın derinine doğru gelişme ihtiyacı bulmaz. Kısa bitki kökleri derin topraktaki su ve minerallerden faydalanamaz. Sıcağa ve kuraklığa karşı olan toleransları düşük olur.[/lvca_panel][lvca_panel panel_title=”KIŞ MEVSİMİNE GİRERKEN ÇİM BİÇMEK GEREKLİMİDİR? “]Evet. Uzun bırakılmış çimlerin kar örtüsü altında uzunca kalması çimlerin çürümesine neden olur. Bu yüzden kışa girerken çimleri ideal kış uzunluğunda biçmek gerekir. Kısa biçerseniz baharda da güneşin toprağı daha çabuk ısıtmasını sağlarsınız.[/lvca_panel][lvca_panel panel_title=” İYİ BİR TOPRAK NASIL OLMALIDIR ?”]Kaliteli bir toprak organik maddelerce zengin, su tutma kapasitesi yüksek, yabancı ot tohumlarından arındırılmış ve drenajı iyi olmadır. Topraktaki tuzluluk oranın yüksek olmasının çime ne zararı vardır ve ne yapılmalıdır?
Topraktaki tuzluluk ana kayadan, sulama, drenaj veya taban suyundan kaynaklanabilir. Aşırı tuzluluk bitkinin topraktaki besin maddelerini alımını zorlaştırır. Tuzlu topraklarda bitkiler suyu bünyelerine çekmekte zorlanırlar. Çözüm iyi bir drenaj ve tuzluluğa dayanıklı çim tohumu çeşitlerinin seçilmesidir.[/lvca_panel][/lvca_accordion]
AKLINIZDAKİ SORULARI BİZE SORUN
Talep edin biz sizi arayalım

HEMEN ARA
OFİSİMİZ